PANTOMÍMA.sk

Vicianová Jana

Som tá, ktorá som... a teraz vás idem so mnou zoznámiť :)

Kde bolelo, tam bolelo,25.5.1992 v meste menom Krupina som sa narodila ja- Jana Vicianová, tiež volaná Janka, alebo Vica.. alebo ako komu príde na jazyk.Zo života stráveného v Krupine si nepamätám absolútne nič, ale vďaka fotografiám viem, že keď som mala tri roky, presťahovali sme sa do Banskej Štiavnice. Myslím, že to bolo jedno z najlepších rozhodnutí mojich rodičov.

Ako ďalšie správne rozhodnutie môžem označiť rok 2001, keď som sa dostala na osemročné gymnázium. Práve tu som sa prvýkrát stretla s divadlom. Vždy som závidela našim ochotníckym hercom, že hrajú, že majú krásne kostýmy, že sa mohli preniesť do úplne iného sveta. Asi keď som mala 12 (to si už nepamätám), som sa prihlásila do divadelného krúžku u nás na gympli, ktorý viedla Miriam Kmeťová. Fungovali sme až rok, nakoľko Miriam sa rozhodla odísť do Anglicka. Ale vďaka nej som sa prvýkrát dostala na PAN, ktorý bol v roku 2004. Malé 12ročné dievča, prvýkrát v Liptovskom Mikuláši inak ako na školskom výlete. Vtedy som ani len netušila kto sú Kasprzykovci, čo je to festival PAN a čo tam budem robiť. Ale skúsila som to. Moja prvá dielňa, tak ako asi u všetkých, bola pantomíma u Mirka Kasprzyka.
Keď Miriam odišla, dostali sme sa celá skupina pod krídla úžasnej ženy menom Soňa Lužinová. Bola som teda súčasťou ZUŠ-ky, konkrétne Literárno dramatický odor. So Soňou prišli ďalšie PAN-y, z pantomímy som prešla na žonglovanie...dobre.. točenie, nakoľko sa mi tie loptičky asi nikdy nepodarí hádzať a chytať zároveň.. Potom prišli letné divadelné sústredenia na Počúvadle a rôzne akcie v meste.
Anglicko zlákalo aj Soničku, a tak sme pokračovali s ďalšou skvelou osobou Katkou Burdovou. Takto prebiehali moje divadelné roky.. prišiel však zlom a ja som LDO opustila...
Neustále spomínam na tie časy.. Samozrejme na divadlo som nezanevrela. Keď sa niečo v meste deje, zaručene som tam. Či už ako šachová figúrka (dostala som sa dokonca k šermu :)), alebo Charlotte zvádzaná Donom Juanom, alebo obyvateľ Betlehema. Keď je čas a chuť vyberieme sa točiť- fireshow. A samozrejme milovaný Liptov. Vyzerá to tak, že PAN-u sa nikdy nevzdám.

Vďaka divadlu som spoznala úžasných ľudí, priateľov. Zažila neuveriteľné zážitky, ktoré budem rozprávať vnúčatám. Ale hlavne som zistila, čo chcem v budúcnosti robiť. A herečka to nebude :) No ak sa mi podarí dostať sa na, a potom vyštudovať kulturológiu, divadlo bude prekvitať. :)

Takže ešte raz chcem vyjadriť radosť, že som sa k niečomu takému ako divadlo dostala. Je to skvelá droga a možnosť spoznať úžasných ľudí. Milujem to. :)

Fotografie

1_Vicianova-Jana-4309.jpg2_Vicianova-Jana-4309.jpg3_Vicianova-Jana-4309.jpg4_Vicianova-Jana-4309.jpg

Kontakt

mail: javina1azet.sk

Pavel Surový a Miro Kaspryzk © 11/2008 PANTOMÍMA.sk